Jak przygotować wesele góralskie?

Jak przygotować wesele góralskie?

Coraz więcej młodych para decyduje się na urządzenie wesela w stylu folkowych. Chodzi tutaj zwłaszcza o tradycyjne wesela góralskie – huczne, kolorowe, po prostu z przytupem. Jak zorganizować takie wesele? Co wziąć pod uwagę, aby goście naprawdę dobrze się bawili?

Przede wszystkim warto zadbać o to, aby góralski klimat był widoczny już na zaproszeniach. Obecnie można bez problemu zamówić eleganckie zaproszenia z folkowymi motywami. Z drugiej strony można także samodzielnie przygotować zaproszenia. To jednak rozwiązanie dla zwolenników DIY. W przypadku wesela góralskiego dekoracje folkowe to w zasadzie oczywisty wybór. Robione na szydełku serwety, ręcznie haftowanie obrusy, zastawa stołowa ozdobiona folkowymi motywami – to drobne szczegóły, które jednak bardzo mocno wpływają na cały klimat imprezy.

Chcecie, żeby cała impreza była utrzymana w stylu góralskim? W takim razie może warto zadbać również o odpowiednie transport do kościoła? Dobrym pomysłem może być przejazd dorożką. Oczywiście można zdecydować się także na to, by pojechać konno, jednak taki przejazd może okazać się dość ryzykowny. Pamiętajmy, że zazwyczaj suknie ślubne wykonane są z dość delikatnych materiałów, które podczas przejażdżki konnej mogą po prostu ulec uszkodzeniom.

Oczywiście warto zaserwować gościom weselnym tradycyjne potrawy. Na folkowym weselu dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością tradycyjny wiejski stół – rozwiązanie, które ostatnio cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można także postawić na regionalne potrawy z Podhala – to na pewno zrobi wrażenie na gościach.

A jak wygląda kwestia muzyki na weselu w stylu góralskim? Najbardziej oczywistym wyborem jest góralska kapela. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami (więcej osób w zespole), a poza tym żaden zespół weselny nie gra przez cały czas. Lepszym rozwiązaniem jest profesjonalny dj weselny. Po wcześniejszym uzgodnieniu dj weselny przygotuje odpowiedni, utrzymany w góralskim klimacie, repertuar. Zresztą typowy dj weselny pełni także funkcję wodzireja, więc będzie w stanie poprowadzić ciekawe zabawy weselne.